Tombow Mono Correction Tape Roller 4.2mm x 10m CY-YT4
Tombow Mono Correction Tape is the original sideways correction tape dispenser - it fits neatly in the hand like a pen and allows precise control when deleting printed text. With no liquid, the tape glides smoothly on to the page for instant correction an
Sign in to view price and place order
- Instant correction
- Invisible on photocopies
- Sideways correction roller for easy application
- Tape size: 4.2mm x 10m
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 21 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Vietnam |
| Depth (mm): | 182 |
| Height (mm): | 182 |
| OEM: | CT-YT4-10 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Recycling Rate by total weight of product: | Over 60% of gross weight incl. consumable parts and metal |
| Refillable: | Disposable |
| Roll Length (M): | 10 |
| Roll Width (mm): | 4.2 |
| Tape Size: | 4.2mmx10m |
| Tape Width: | 4.2mm |
| Width (mm): | 72 |
| Type: | Correction Media |
| Manufacturer: | Tombow |
| Brand: | Tombow |
| Colour: | White |
| Form: | Correction Tape |
| Style: | Mouse |
| Dimensions: | 190x75x15mm |
| Weight: | 2.8g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Country of Origin: | Vietnam |


