Silvine Handwriting Book 165x203mm Purple (Pack of 25) EX190
Designed for classroom use, this Silvine Handwriting Book features 32 quality pages with standard handwriting ruling. The book has purple manilla covers, which can be used to colour-coordinate lessons and learning. This pack contains 25 handwriting books
Sign in to view price and place order
- 32 pages
- 75gsm paper
- Colour: Purple
- Manilla cover
- Pack of 25
- Size: 165 x 203mm
- Standard handwriting ruling
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 161 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Colour: | Purple |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Cover Material: | Manilla |
| Depth (mm): | 210 |
| Height (mm): | 200 |
| Item Gauge (gsm): | 75 |
| Number of Pages: | 32 |
| OEM: | EX190 |
| Paper Size: | 165 x 203mm |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Ruling: | Ruled |
| Width (mm): | 167 |
| Type: | Exercise Books & Paper |
| Manufacturer: | Sinclairs |
| Brand: | Silvine |
| Cover Colour: | Purple |
| Size: | Other Sizes |
| Rulings: | Feint Ruled |
| Books or Sheets: | Books |
| No. of Pages: | 32 Pages |
| Cover Design/Colour: | Purple |
| Book/Sheet Size: | 165x230mm |
| Dimensions: | 165x230mm |






