Silvine Exercise Book Plain 229x178mm Pink (Pack of 10) EX112
Designed for classroom use, this Silvine Exercise Book features 80 quality 75gsm plain pages, for drawing, sketching, planning and more. The book has pink manilla covers, which can be used to colour coordinate lessons and learning. This pack contains 10 e
Sign in to view price and place order
- 75gsm paper
- 80 pages
- Colour: Pink
- Durable manilla cover
- Pack of 10
- Plain pages
- Size: 229 x 178mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 161 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Colour: | Pink |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Cover Material: | Manilla |
| Depth (mm): | 355 |
| Height (mm): | 228 |
| Item Gauge (gsm): | 75 |
| Number of Pages: | 80 |
| OEM: | EX112 |
| Paper Size: | 229 x 178mm |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 175 |
| Type: | Exercise Books & Paper |
| Manufacturer: | Sinclairs |
| Brand: | Silvine |
| Cover Colour: | Pink |
| Size: | 229x180mm |
| Cover Material: | Manilla 225gsm cover |
| Rulings: | Plain |
| Books or Sheets: | Books |
| Paper Grammage: | 75gsm |
| No. of Pages: | 80 Pages |
| Cover Design/Colour: | Pink |
| Book/Sheet Size: | 9x7in |
| Dimensions: | 229x178mm |
| Country of Origin: | UK |



