Silvine Exercise Books 229x178mm Assorted (Pack of 10) EX115-S
Designed for classroom use, these Silvine exercise books feature 80 quality 75gsm pages, which are feint ruled with a margin for neat note-taking. With assorted manilla card covers ideal for colour-coordinated lessons and learning, this pack contains 10 e
Sign in to view price and place order
- 80 pages
- Assorted colours
- Educational grade 75gsm paper
- Lined with margin
- Manilla card cover
- Pack of 10
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Assorted |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Cover Material: | Manilla |
| Depth (mm): | 50 |
| Height (mm): | 227 |
| Item Gauge (gsm): | 75 |
| Number of Pages: | 80 |
| OEM: | EX115-S |
| Ruled Margin: | Yes |
| Ruling: | Feint Ruled |
| Width (mm): | 178 |
| Type: | Exercise Books & Paper |
| Manufacturer: | Sinclairs |
| Brand: | Silvine |
| Cover Colour: | Assorted Colours |
| Size: | 229x180mm |
| Cover Material: | Manilla 225gsm cover |
| Books or Sheets: | Books |
| Paper Grammage: | 75gsm |
| No. of Pages: | 80 Pages |
| Cover Design/Colour: | Assorted |
| Book/Sheet Size: | 9x7in |
| Dimensions: | 229x178mm |


