Safescan SD-4141 Standard Duty Cash Drawer Black 132-0425
This Safescan SD-4141 Standard Duty Cash Drawer features a tough steel casing with a shatterproof PVC tray. Designed for standard duty use in canteens, cafeterias and more, the cash drawer has sturdy ball bearing rollers and a robust latch mechanism desig
Sign in to view price and place order
- Ball bearing rollers for easy opening and closing
- Cash drawer with 8 coin and 4 note compartments
- Colour: Black
- Comes with 2 keys
- Dimensions: W410 x D415 x H115mm
- For light duty use in organisations with moderate traffic
- Robust three-position lock
- Tough steel casing with shatterproof PVC inner tray
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 649 |
| Coin Compartments: | 8 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 470 |
| Form: | Cash Drawer |
| Height (mm): | 470 |
| Lock Type: | Key Lock |
| Note Compartments: | 4 |
| Number of Keys Supplied: | 2 |
| OEM: | 132-0425 |
| Power: | 12-24V |
| Power Cable: | RJ12 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 465 |
| Type: | Cash Registers |
| Manufacturer: | Safescan |
| Brand: | Safescan |
| Colour: | Black |
| Material: | Steel Casing/Plastic Inner Tray |
| Currency: | All Currencies |
| Dimensions: | 410x415x115mm |
| Weight: | 6.6kg |
| Warranty: | 3 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |






