Sharp Printing Calculator (12 Digit LCD Display) EL1750V
The Sharpe EL-1750V is a solid desktop printing calculator with a large 12 digit LCD display capable of fast, crisp 2 colour printing in black or red. The practical and robust calculator with a professional keyboard is fully portable being dual powered by
Sign in to view price and place order
- 4 key memory
- Allows for convenient calculation of cost price, selling price, and margins
- Calendar and clock functions
- Floating or fixed decimal (3,2,1,0)
- Large 12 digit LCD display with punctuation
- One touch change calculation function
- Print speed of 2.0 lines per second in red or black on standard size paper rolls
- Takes 4 x AA Batteries (AE-28A main power supply available separately)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 584 |
| Battery Size: | AA |
| Colour: | White |
| Contains Batteries (Y/N): | Yes |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 76 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 300 |
| Model: | EL-1750V |
| Number of Batteries Required: | 4 |
| OEM: | EL1750V |
| Power Source: | Battery |
| Printing Calculator: | Yes |
| Width (mm): | 170 |
| Type: | Desktop Calculators |
| Manufacturer: | Sharp |
| Brand: | Sharp |
| Colour: | Grey |
| Print Function: | Yes |
| Power: | Battery |
| Display: | 12 Digit |
| Use: | Business Functions |
| Paper Roll Size: | 58x80mm |
| Batteries Used: | AA x4 |
| Dimensions: | 230x150x52mm |
| Weight: | 500g |




