VFM Economy Store Room Trolley 200kg Blue /Brown 357363
Constructed from welded tubular steel and finished in powder coated brilliant blue RAL 5007, this immensely useful store room trolley would be in a league of its own in a multitude of working environments. Supplied with 2 fixed and 2 braked/swivel 125mm w
Sign in to view price and place order
- 4 wheels (2 fixed, 2 braked/swivel) 125mm diameter
- Capacity: 200kg
- Colour: Blue/Brown
- Dimensions: 1100x450x900mm (LxWxH)
- Platform dimensions: 850x450mm (LxW)
- Quality timber platform
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
- Tubular steel construction
- Weight: 15kg
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Blue |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 1100 |
| Height (mm): | 900 |
| OEM: | 357363 |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 450 |
| Type: | Platform Trucks |
| Manufacturer: | Fetra |
| Brand: | Fetra |
| Colour: | Blue |
| Material: | Steel |
| Maximum Load: | 200kg |
| Platform Size: | 450x850mm |
| Tyres: | Thermoplastic Rubber |
| Wheel Diameter: | 125mm |
| Wheel Type: | 2 Fixed & 2 Braked Swivel Castors |
| Dimensions: | 450x1100x900mm |



