Truck Platform Optiliner Blue /Red 315691
This platform truck features a sturdy, tubular steel construction, with 4 tyred castors (2 fixed, 2 swivel) for movement. For safety, an easy to lock handle has been provided, with a pedal operated unlock function that still allows the user to work effici
Sign in to view price and place order
- Capacity: 400kg
- Featured handle is more ergonomic than traditional pushbar
- Four solid rubber tyred castors - two fixed, two movable
- Hinged handle locks automatically, and unlocks easily via the pedal
- Space saving - stacks horizontally or vertically
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Blue |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 975 |
| Height (mm): | 975 |
| OEM: | 315691 |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 620 |
| Type: | Platform Trucks |
| Manufacturer: | Fetra |
| Brand: | Fetra |
| Colour: | Blue/Red |
| Material: | Steel |
| Maximum Load: | 400kg |
| Platform Height: | 230mm |
| Platform Size: | 600x900mm |
| Tyres: | Rubber |
| Wheel Diameter: | 160mm |
| Wheel Type: | 2 Fixed & 2 Swivel Castors |
| Dimensions: | 620x975x975mm |








