VFM Blue Premier Platform Truck Four Sided 1200x800mm 315630
With a sturdy beech-effect timber platform and frame made of highly durable welded tubular steel, it's strong enough for frequent use. Mobility is provided by four castors - two fixed, two swivel - with rubber tyres and brakes for stability when parked. T
Sign in to view price and place order
- Four-sided mesh wall with two handles
- Heavy duty platform truck (1200 x 800 mm platform)
- Made of durable welded tubular steel
- Maximum load: 500kg
- Sturdy beech-effect timber platform
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
- Two fixed and two swivel castors with brakes and rubber tyres
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Base Material: | Beech Effect Timber |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 1380 |
| Height (mm): | 950 |
| OEM: | 315630 |
| Panel Type: | Double Mesh Ends & Two Sides |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 800 |
| Type: | Platform Trucks |
| Manufacturer: | Fetra |
| Brand: | Fetra |
| Colour: | Blue |
| Material: | Steel |
| Maximum Load: | 600kg |
| Handle Height: | 990mm |
| Platform Height: | 270mm |
| Platform Size: | 800x1200mm |
| Tyres: | Thermoplastic Rubber |
| Wheel Diameter: | 200mm |
| Wheel Type: | 2 Fixed & 2 Braked Swivel Castors |
| Dimensions: | 809x1380x990mm |


