VFM Black /Blue Economy Washable Entrance Mat 1150x1750mm 312428
It's a nightmare spending time cleaning up after the muddy and wet shoes that have tramped through the door, so make it easier for yourself with this economy entrance mat. The high quality mat is made from 100% continuous filament and has slip resistance
Sign in to view price and place order
- Carpet surface made from 100% continuous filament
- Colour: Black/Blue
- Protects floors from dirt, moisture and general wear and tear
- Size: 1150 x 1750mm
- Slip resistant mat
- Stain resistant PVC backing
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Carpet or Hard Floor: | Floor |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 1750 |
| Height (mm): | 9 |
| Material: | PVC |
| OEM: | 312468 |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 1150 |
| Type: | Floor Mats |
| Manufacturer: | HC Slingsby PLC |
| Brand: | VFM |
| Colour: | Black/Blue |
| Mat Type: | Dust Control Mats |
| Use: | Indoor |
| Length: | 1150mm |
| Width: | 1750mm |
| Dimensions: | 1150x1750mm |







