Master Lock 40mm Aluminium Padlock 9140EURD
Ideal for lockers, trunk, cupboards, sheds, residential gates and more, this padlock has a solid aluminium body and a hardened steel shackle for extra cut resistance. Protect your valuables and equipment from theft or damage with this padlock, which has a
Sign in to view price and place order
- 4-pin cylinder
- Dual lock levers
- Hardened steel shackle
- Ideal for use on sheds, gates and storage units
- Padlock with solid aluminium body
- Silver, brushed metal finish
- Size: 40mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 660 |
| Accreditation: | SMETA |
| Colour: | Aluminium |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 20 |
| Height (mm): | 140 |
| OEM: | 9140EURD |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 90 |
| Type: | Padlocks |
| Manufacturer: | Master Lock |
| Brand: | Master Lock |
| Colour: | Silver |
| Size: | 40mm |
| Material: | Aluminium |
| Lock Type: | Key Lock |
| Shackle Diameter: | 6mm |
| Shackle Height: | 21mm |
| Shackle Width: | 21mm |
| Country of Origin: | China |


