Rexel Budget 2 Ring Binder Polypropylene A4 Blue (Pack of 10) 13422BU
These Rexel Budget 2 Ring Binders are an economical and long lasting filing solution, providing secure storage for double punched, A4 documents. Featuring tough, lightweight, polypropylene covers, which provide a wipe clean surface and protection from spi
Sign in to view price and place order
- 2 ring O-ring mechanism for double-punched paper
- A4 Ring binder
- Capacity: 25mm
- Colour: blue
- Durable polypropylene covers
- Pack of 10
- Size: A4
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 256 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Binder Ring Type: | O |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 354 |
| Filing Capacity (mm): | 25 |
| Height (mm): | 354 |
| Label Holder: | Yes |
| OEM: | 13422BU |
| Paper Size: | A4 |
| Sheet Capacity: | 125 |
| Width (mm): | 324 |
| Type: | Ring Binders |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Rexel |
| Colour: | Blue |
| Size: | A4 |
| Material: | Polypropylene |
| Spine Width: | 25mm Spine |
| Number Of Rings: | 2 Ring |
| Ring Type: | O-Ring |
| File Colour: | Blue |
| Orientation: | Portrait |
| Dimensions (WxDxH): | 255x311x34mm |
| Weight: | 138g |
| Country of Origin: | China |















