Rexel Gladiator Heavy Duty Stapler Silver/Black 2100591
The Rexel Gladiator is a heavy duty stapler with a stapling capacity of up to 160 sheets of 80gsm paper. This stapler uses Rexel No. 23 staples (8-17mm), which are loaded into the base for easy and efficient use. It features a paper guide that helps you p
Sign in to view price and place order
- 10-70mm adjustable throat depth
- All metal design
- Colour: Silver/Black
- Paper guide for accuracy
- Staples are loaded into the base
- Staples up to 160 sheets of 80gsm paper
- Uses Rexel No. 23 staples (8-20 mm)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 78 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 360 |
| Heavy Duty Stapler: | Yes |
| Height (mm): | 360 |
| OEM: | 2100591 |
| Sheet Capacity: | 160 |
| Staple Size (mm): | 17 |
| Width (mm): | 180 |
| Type: | Manual Staplers |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Rexel |
| Colour: | Silver |
| Material: | Metal |
| Form: | Full Strip Stapler |
| Capacity: | 160 Sheets |
| Use Staples: | 23/8-20mm Staples |
| Dimensions (WxDxH): | 365x187x114mm |
| Weight: | 1.3kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |




