Rexel Optimum AutoFeed+ 600M Micro-Cut P-5 Shredder Black 2020600M
Rexel Optimum AutoFeed+ 600M micro-cut shredder automatically shreds up to 600 A4 sheets of 80gsm paper at a time, into P-5 (2x15mm) micro-cut pieces. This auto feed shredder machine is a sophisticated office shredder, featuring a 110 litre pull out bin.
Sign in to view price and place order
- 110 Litre high capacity cabinet bin with bag dispenser inside the door for convenience
- 240 minutes continuous run time with fan cooling and sleep mode
- Auto reverse function to prevent paper jams
- Dimensions: W510 x D570 x H1031mm
- Handles staples, paper clips and credit cards
- Security level P-2: Suitable for disposal of non-sensitive information
- Shreds up to 600 sheets of A4 (80gsm) paper into 2 x 15mm micro-cut pieces
- Touch control panel with pin code lock for ultimate confidence and security
- Two year warranty with two year cutter warranty
- Ultra quiet noise operation: 55 dBA
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 537 |
| Accepts: | Credit Cards/Staples/Paperclips |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Automatic Paper Feeder: | Up to 600 Sheets (80gsm) |
| Bag/Bagless: | Bag |
| Colour: | Black |
| Component Warranty Duration (Years): | 2 |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 2x15 |
| Cutter Warranty (Years): | 2 |
| Depth (mm): | 570 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 960 |
| Model: | Optimum Autofeed+ 600M |
| OEM: | 2020600M |
| Power Source: | Mains |
| Returns Allowed: | No |
| Sheet Capacity: | 600 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-5 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 110 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 230 |
| Shredders - Run Time (mins): | 240 |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 510 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Rexel |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-5 |
| Run Time: | 240 Minutes |
| Throat Capacity: | 10 Sheets |
| Particle Size: | 2x15mm |
| Bin Capacity: | 110 Litres |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Dimensions: | 510x570x960mm |
| Weight: | 46.8kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |






