Rexel Secure X6 Cross-Cut P-4 Shredder 2020122
Rexel Secure X6 shredder shreds up to 6 sheets of A4 paper (80gsm) in one go through the manual feed slot into P-4 (4x40mm) cross-cut pieces. This cross-cut shredder is small and compact making it a perfect home shredder for use in a home office; it is al
Sign in to view price and place order
- 10 Litre bin capacity with lift off lid for easy disposal
- 3 minutes continuous run time
- Dimensions: W170 x D321 x H302mm
- Handles staples and paper clips
- Manual reverse/forward feature
- Quiet shredding operation
- Security level P-4: Suitable for personal or proprietary data
- Shreds up to 6 A4 (80gsm) sheets of paper into cross-cut pieces
- Transparent viewing window to see when bin is full
- Two year warranty with two year cutter warranty
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 544 |
| Accepts: | Credit Cards/Staples |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Bag/Bagless: | Bagless |
| Colour: | Black |
| Component Warranty Duration (Years): | 2 |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 4x40 |
| Cutter Warranty (Years): | 2 |
| Depth (mm): | 340 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 340 |
| Model: | Secure X6 |
| OEM: | 2020122 |
| Power Source: | Mains |
| Sheet Capacity: | 6 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 10 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 220 |
| Shredders - Run Time (mins): | 3 |
| Width (mm): | 175 |
| Type: | Personal Shredders |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Rexel |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | 10 Minutes |
| Throat Capacity: | 6 Sheets |
| Particle Size: | 4x40mm |
| Bin Capacity: | 10 Litres |
| Also Shreds: | Staples/Paperclips |
| Dimensions: | 179x277x354mm |
| Weight: | 3kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |





