Prestige Thermal Roll 57mmx30mm (Pack of 20) FSC5730
These cash register rolls use high quality white paper suitable for ultra-fast and effective thermal printing. Keep your business running smoothly and efficiently with this pack of 20 rolls. Complete with a warning strip when running low, each roll measur
Sign in to view price and place order
- BPA free
- Colour: White
- Core size: 12mm
- Dimensions: 57x30mm
- Efficiency boosting
- High quality white paper
- Pack of 20
- Responsibly sourced paper
- Thermal roll for cash registers and tills
- Warning strip alerts you when running low
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 650 |
| Biodegradable: | Yes |
| Colour: | White |
| Core Diameter: | 12 |
| Country of Harvest: | Brazil |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 155 |
| Height (mm): | 155 |
| OEM: | RE03959 |
| Roll Length (M): | 8 |
| Roll Width (mm): | 57 |
| Width (mm): | 125 |
| Type: | Tally Rolls & Receipts |
| Brand: | Prestige |
| Colour: | White |
| Roll Type: | Thermal Rolls |
| Roll Width: | 57mm |
| Roll Size: | 57x30mm |
| Part: | 1-Ply Rolls |
| Core Diameter: | 12.7mm |
| For Use With: | Cash Register |
| Dimensions: | 57x30x12.7mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | FSC certified |




