Phoenix 200 Hook Key Cabinet KC0604K
Manufactured with a high quality cylinder key lock and finished with a durable powder coating, Phoenix key cabinets are the ideal high security key storage solution. Supplied with adjustable hook bars, number labels and 2 keys, the cabinet has space to ho
Sign in to view price and place order
- Colour: Grey
- Delivery charges may apply
- Finished with a durable powder coating
- High quality cylinder key lock
- Pre-drilled fixing holes and bolts supplied
- Secure 200 hook key cabinet
- Supplied with 2 keys
- Supplied with adjustable hook bars and number labels
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 653 |
| Accreditation: | SMETA |
| Colour: | Grey |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 220 |
| Height (mm): | 615 |
| Key Capacity: | 200 |
| Lock Type: | Key Lock |
| Material: | Steel |
| OEM: | KC0604K |
| Returns Allowed: | No |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 445 |
| Type: | Key Cabinets |
| Manufacturer: | Phoenix |
| Brand: | Phoenix |
| Colour: | Light Grey |
| Material: | Steel |
| Form: | Standard Cabinet |
| Lock Type: | Cylinder Lock |
| Capacity: | 200 Key |
| Wall Mount: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 380x140x550mm |
| Weight: | 11kg |
| Warranty: | 1 Year Back to Base Warranty |






