Phoenix Data Combi Safe (W500 x D500 x H750mm, 2 Hours Fire Protection) DS2501E
This safe provides fire protection for paper documents, computer backup tapes, digital media and security for cash and valuables. Suitable for use in the home or office, this safe provides up to two hours fire protection for contents. It comes recommended
Sign in to view price and place order
- Adjustable shelf and lockable drawer included
- Automatic slam shut locking mechanism
- Colour: White
- Delivery charges may apply
- Electronic lock with users own code up to 16 digits, LED display and alarm
- External dimensions: W500 x D500 x H750mm
- Provides fire protection for documents, computer backup, digital media, cash and valuables
- Recommended overnight storage of 2,500 GBP cash or 25,000 GBP valuables (or Euro equivalent)
- Safe for home or office use
- Two hours fire protection for contents
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | SMETA |
| Batteries Included: | Yes |
| Batteries Supplied: | Yes - 4x AAA |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | South Korea |
| Depth (mm): | 500 |
| Drop Tested: | Yes |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Fire Rating - Data: | 90 Minutes |
| Fire Rating - Digital Media: | 60 Minutes |
| Fire Resistant (mins): | 120 |
| Fixing: | Floor |
| Height (mm): | 700 |
| Number Of Shelves: | 1 Adjustable Shelf |
| OEM: | DS2501E |
| Returns Allowed: | No |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Waterproof: | Water-resistant |
| Width (mm): | 500 |
| Type: | Data Safes |
| Manufacturer: | Phoenix |
| Brand: | Phoenix |
| Colour: | White |
| Material: | Steel |
| Form: | Data Fire Safe |
| Internal Dimensions: | 375x330x510mm |
| Lock Type: | Electronic Lock 4-16 Digits |
| Fire Rating - Paper: | 90 Minutes |
| Capacity: | 63 Litres |
| Cash Rating: | Overnight: £2 500.00 |
| Valuables Cover: | Overnight:£25 000.00 |
| Internal Volume: | 61-70 Litres |
| Dimensions (WxDxH): | 500x500x640mm |
| Weight: | 103kg |
| Warranty: | 2 Year Materials and Labour Warranty & Free Lifetime 'After the Fire' Replacement Warranty |




