Phoenix Fortress High Security Burglary Safe White SS1182K
This high security safe insures contents including up to 4,000 GBP in cash or 40,000 GBP worth of valuables (or Euro equivalent). The large capacity provides space for important files, contracts, deeds, documents and valuables. The safe comes ready prepar
Sign in to view price and place order
- Anti drill plates
- Colour: White
- Conforms to European EN14450 S2 standards
- Delivery charges may apply
- Double wall construction and double bitted keylock
- External dimensions: H350 x W450 x D350mm
- High quality scratch-resistant paint
- Insurance rating of up to 4,000 GBP sterling cash or 40,000 GBP in valuables (or Euro equivalent)
- Large capacity for a variety of valuables
- Supplied with fixing bolts for concrete
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | SMETA |
| AIS Approved: | Yes |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Bulgaria |
| Depth (mm): | 500 |
| ECB.S Approved: | Yes |
| Fire Rating - Data: | None |
| Fire Rating - Digital Media: | None |
| Fire Resistant (mins): | 30 |
| Fixing: | Floor & Wall |
| Height (mm): | 400 |
| Number of Keys Supplied: | 2 |
| Number Of Shelves: | 1 Shelf |
| OEM: | SS1182K |
| Returns Allowed: | No |
| SBD Police Approved: | Yes |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 400 |
| Type: | Cash Safes |
| Manufacturer: | Phoenix |
| Brand: | Phoenix |
| Colour: | White |
| Material: | Steel |
| Form: | Security Safe |
| Internal Dimensions: | 365x240x270mm |
| Lock Type: | Key Lock |
| Fire Rating - Paper: | None |
| Capacity: | 24 Litres |
| Cash Rating: | Overnight:£4 000.00 |
| Valuables Cover: | Overnight:£40 000.00 |
| Internal Volume: | 21-30 Litres |
| Dimensions (WxDxH): | 450x350x350mm |
| Weight: | 25kg |
| Warranty: | 2 Year Materials and Labour Warranty |




