Optoma ML750E Ultra Compact Projector WXGA Black 98.8ua02gc1e
The tiny ML750E projector contains everything you need to project videos and presentations, with or without a PC. It projects in crisp 1280x800 resolution, with a bright LED lamp that lasts up to 20,000 hours without diminishing brightness. Play videos an
Sign in to view price and place order
- Built in memory, microSD card slot and USB connection for PC-free presentations
- Built-in media player, Microsoft Office and PDF document viewer and speaker
- Comes with carry bag, power cord, I/O cable and remote control
- Compact size: just 105x106x39mm
- LED light lasts up to 20,000 hours with no diminishing brightness
- MHL-compatible HDMI port to display content from your PC or mobile device
- Ultra-compact projector with long-lasting LED technology
- Widescreen WXGA resolution (1280x800)
| Product Information | Details |
|---|---|
| Bulb Life: | 20000 |
| Bulb Type: | LED |
| Colour: | Black |
| Contains Batteries (Y/N): | Yes |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 395 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 98 |
| OEM: | 95.8UA02GC1E |
| Resolution: | 1280 x 800 |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 273 |
| Type: | Digital Projectors |
| Manufacturer: | Optoma |
| Brand: | Optoma |
| Colour: | Black |
| Form: | Portable Projector |
| Brightness: | 700 lumens |
| Native Resolution: | WXGA (1200x800) |
| Built In Speakers: | 1x1w |
| 3D Projector: | Yes |
| Projection Distance: | 0.55-3.23m |
| Light Source: | LED |
| Lamp Life: | 20000 hours |
| Projection Screen Size: | 0.43-2.54m |
| Dimensions: | 105x106x39mm |
| Weight: | 380g |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |




