Nobo Steel Magnetic Mobile Whiteboard 1500x1200mm 1901031
Mobile magnetic whiteboard with slim and unobtrusive frame that maximises space on the whiteboard surface. A stylish whiteboard pen tray sits below the board surface, ideal for storage of whiteboard accessories. This mobile whiteboard on wheels offers eas
Sign in to view price and place order
- 15 year surface guarantee
- A whiteboard pen tray below the whiteboard for the convenient storage of whiteboard erasers and dry wipe pens
- Board pivots 360 degrees for easy access
- Horizontal pivot: easily rotate board even in small spaces
- Lockable castor wheels for easy mobility
- Size: 1500 x 1200mm
- Supplied with a Nobo whiteboard pen
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 626 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Board Size: | 1500 x 1200mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 135 |
| Floor Standing: | Freestanding |
| Height (mm): | 1705 |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | Steel |
| OEM: | 1901031 |
| Surface Material: | Steel |
| Width (mm): | 1370 |
| With Castors: | Yes |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White |
| Size: | 1500x1200mm |
| Fixing: | Mobile Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Steel |
| Pen Tray: | Yes |
| Dimensions: | 1200x1500mm |
| Weight: | 31.4kg |
| Warranty: | 10 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Portugal |


