Nobo Steel Magnetic Mobile Whiteboard 1200x900mm 190129
Mobile magnetic whiteboard with slim and unobtrusive frame that maximises space on the whiteboard surface. A stylish whiteboard pen tray sits below the board surface, ideal for storage of whiteboard accessories. This mobile whiteboard on wheels offers eas
Sign in to view price and place order
- 15 year surface guarantee
- A whiteboard pen tray below the whiteboard for the convenient storage of whiteboard erasers and dry wipe pens
- Board pivots 360 degrees for easy access
- Horizontal pivot: easily rotate board even in small spaces
- Lockable castor wheels for easy mobility
- Size: 1200 x 900mm
- Supplied with a Nobo whiteboard pen
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 626 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Board Size: | 1200 x 900mm |
| Colour: | Grey |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 140 |
| Fixed/Mobile: | Mobile |
| Floor Standing: | Freestanding |
| Frame Colour: | Silver |
| Frame Material: | Metal |
| Height (mm): | 1405 |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | Steel |
| OEM: | 1901029 |
| Surface Material: | Steel/Enamel |
| Width (mm): | 1065 |
| With Castors: | Yes |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White |
| Size: | 1200x900mm |
| Fixing: | Mobile Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Steel with Nano Cleanâ„¢ |
| Frame: | Aluminium |
| Dimensions (WxDxH): | 1797x600x1385mm |
| Weight: | 24.55kg |
| Warranty: | 10 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Portugal |






