Motorola XT460 Business Two Way Radio RMP0166BDLAA
Rugged and dependable, the Motorola XT460 Two Way Radio is a versatile choice for any kind of business. Packed with quality features, including a powerful and clear speaker, coverage across 13 floors or up to 9km, and an easy-to-use programming system to
Sign in to view price and place order
- 9km range
- Based on PMR446 standard: no costly radio license required
- Colour: Black
- Includes carry holster with swivel belt clip
- Military-grade toughness: dust-, rain- and shock-resistant design
- Pack of 1 radio
- Rechargeable battery with charger pod included
- Rugged business walkie-talkie with 8 channels and 219 privacy codes
- Use included programming software to customise your radio profile
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 481 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 258 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 258 |
| Model: | XT460 |
| OEM: | XT460 |
| Power Source: | Battery |
| Width (mm): | 168 |
| Type: | 2 Way Radios |
| Manufacturer: | Motorola |
| Brand: | Motorola |
| Colour: | Black |
| Number of Channels: | 16 Channel |
| Range Outdoor: | 9km |
| Range Indoor: | 13 floors |
| Battery Life Standby: | 20 Hours |
| Transmit Power: | 0.5 Watt |
| Battery Type: | 3.7V Li-Ion |
| Water Resistant: | Yes |
| Dimensions: | 116x58x40mm |
| Weight: | 256g |


