Loose Leaf Graph Paper A4 (500 Pack) 100103410
This A4 loose leaf graph paper is ideal for mathematics, diagrams and other classroom activities. The pack contains 500 sheets of unpunched, 75gsm loose leaf paper featuring 2mm squares with 10mm square ruled lines and 20mm ruled lines.
Sign in to view price and place order
- 2mm squares, 10mm square and 20mm ruled lines
- 75gsm paper
- Double-sided
- Pack of 500
- Size: A4
- Unpunched
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 153 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 297 |
| Height (mm): | 297 |
| Item Gauge (gsm): | 75 |
| OEM: | 100103410 |
| Paper Size: | A4 |
| Paper Type: | Loose Leaf Graph Paper |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Ruling: | 2mm Squares |
| Width (mm): | 211 |
| Type: | Exercise Books & Paper |
| Manufacturer: | Hamelin |
| Brand: | Cambridge |
| Cover Colour: | No Cover |
| Size: | A4 |
| Rulings: | Squared |
| Books or Sheets: | Sheets |
| Paper Grammage: | 75gsm |
| No. of Pages: | 500 Sheets |
| Ruling Description: | Graph Ruled 2 10 20mm |
| Paper Colour: | White |
| Dimensions: | 210x297mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | PEFC Certified |
| Country of Origin: | France |





