Gino Ferrari Eros 16 Inch Laptop Backpack Red Trim GF507
This stylish Gino Ferrari Eros backpack features a large padded compartment for laptops up to 16 inches as well as an essential organiser section for files, notes and other important documents. Ideal for business travel, the backpack also features air-flo
Sign in to view price and place order
- Air-flow back padding for comfort
- Backpack with padded compartment for laptops up to 16 inches
- Colour: black with red trim
- Dimensions: W330 x D160 x H460mm
- Earphone port with dedicated internal storage pocket for MP3 devices
- Ergonomic, adjustable shoulder straps
- Essential organiser section for files, notes and documents
- Side mesh water bottle pockets
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 459 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 175 |
| Fits Laptop Size (inches): | 16 |
| Height (mm): | 440 |
| OEM: | GF507 |
| Width (mm): | 320 |
| Type: | Backpacks |
| Manufacturer: | Gino Ferrari |
| Brand: | Gino Ferrari |
| Colour: | Black |
| Material: | Nylon |
| Notebook Size: | Up To 16in |
| Laptop Compartment: | Yes |
| Capacity: | 30 Litres |
| Dimensions: | 300x230x435mm |
| Weight: | 560g |









