Six compartment Express Standard Locker 300x300x1800mm Light Grey Door
This steel locker is ideal for use in health, education, catering and dry area changing rooms. The Express locker can be delivered within 5 days depending on your postcode - please call for details. The Activecoat antimicrobial paint finish reduces levels
Sign in to view price and place order
- Activecoat antimicrobial paint finish reduces levels of harmful bacteria on surfaces by up to 99.9%
- Dimensions: H1800 x D300 x W300mm
- Door colour: Light grey
- Fitted with recessed cam deadlock and supplied with two keys per lock
- Maximum 5 units per order
- Six door locker suitable for use in health, education, catering and other dry area changing rooms
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland. Postcode restrictions apply (please call us for details)
- This item is made to order and can not be cancelled or returned once the order is placed
- Ventilated at the top and bottom for improved air circulation
| Product Information | Details |
|---|---|
| Form: | Multi-Door Locker |
| Lock: | Key Lock Fitted |
| Number of Doors: | 6 Door |
| Standards: | BS4680 1996 |
| Antimicrobial Protection: | Antimicrobial paint finish |
| Door Colour: | Light Grey |
| Dimensions (WxDxH): | 300x300x1800mm |
| 2024 UK catalogue page no: | 892 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Colour: | Light Grey/Grey |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 300mm |
| Depth (mm): | 300 |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | Grey |
| Height: | 1800mm |
| Height (mm): | 1800 |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| OEM: | Z12216CF |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 300mm |
| Width (mm): | 300 |
| Type: | Lockers |
| Brand: | Unbranded |
| Colour: | Grey |
| Material: | Steel |




