Four Compartment Express Standard Locker 300x300x1800mm Red Door
This steel locker is ideal for use in health, education, catering and dry area changing rooms. The Express locker can be delivered within 5 days depending on your postcode - please call for details. The locker has a powder coating for a chip resistant fin
Sign in to view price and place order
- Dimensions: H1800 x D300 x W300mm
- Door colour: Red
- Fitted with recessed cam deadlock and supplied with two keys per lock
- Four door locker suitable for use in health, education, catering and other dry area changing rooms
- Maximum 5 units per order
- Powder coated for a chip resistant finish
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland. Postcode restrictions apply (please call us for details)
- This item is made to order and can not be cancelled or returned once the order is placed
- Ventilated at the top and bottom for improved air circulation
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 892 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Colour: | Yellow/Grey |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 300mm |
| Depth (mm): | 300 |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | Grey |
| Height: | 1800mm |
| Height (mm): | 1800 |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| OEM: | Z12214RD |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 300mm |
| Width (mm): | 300 |
| Type: | Lockers |
| Brand: | Unbranded |
| Colour: | Red |
| Material: | Steel |
| Form: | Multi-Door Locker |
| Lock: | Key Lock Fitted |
| Number of Doors: | 4 Door |
| Standards: | BS4680 1996 |
| Antimicrobial Protection: | Antimicrobial paint finish |
| Door Colour: | Red |
| Dimensions (WxDxH): | 300x300x1800mm |




