Express Standard Locker 3 Door 300x300x1800mm Light Grey/Blue
This steel locker is ideal for use in health, education, catering and dry area changing rooms. The Express locker can be delivered within 5 days depending on your postcode - please call for details. The locker has a powder coating for a chip resistant fin
Sign in to view price and place order
- Dimensions: H1800 x D300 x W300mm
- Door colour: Blue
- Fitted with recessed cam deadlock and supplied with two keys per lock
- Maximum 5 units per order
- Postcode restrictions apply - please call for details
- Powder coated for a chip resistant finish
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
- This item is made to order and can not be cancelled or returned once the order is placed
- Three door locker suitable for use in health, education, catering and other dry area changing rooms
- Ventilated at the top and bottom for improved air circulation
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 892 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Colour: | Blue/Grey |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 300mm |
| Depth (mm): | 300 |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | Grey |
| Height: | 1800mm |
| Height (mm): | 1800 |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| OEM: | Z12213 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 300mm |
| Width (mm): | 300 |
| Type: | Lockers |
| Brand: | Unbranded |
| Colour: | Blue |
| Material: | Steel |
| Form: | Multi-Door Locker |
| Lock: | Key Lock Fitted |
| Number of Doors: | 3 Door |
| Standards: | BS4680 1996 |
| Antimicrobial Protection: | Antimicrobial paint finish |
| Door Colour: | Blue |
| Dimensions (WxDxH): | 300x300x1800mm |




