One Compartment Quarto Locker 300x450x511mm Green Door
This steel locker is ideal for use in health, education, catering and dry area changing rooms. The locker has a powder coating for a chip resistant finish and a solid door fitted with a deadlock. This locker meets the requirements of BS4680: 1996 standard
Sign in to view price and place order
- Dimensions: H511 x W300 x D450mm
- Door colour: Green
- Fitted with recessed cam deadlock and supplied with two keys per lock
- Powder coated for a chip resistant finish
- Solid door locker suitable for use in health, education, catering and other dry area changing rooms
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- This item is made to order and can not be cancelled or returned once the order is placed
- Ventilated at the top and bottom for improved air circulation
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 893 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Colour: | Green/Grey |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 450mm |
| Depth (mm): | 450 |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | Grey |
| Height: | 511mm |
| Height (mm): | 510 |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| OEM: | MQ2511GUPD00 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 300mm |
| Width (mm): | 300 |
| Type: | Lockers |
| Brand: | Unbranded |
| Colour: | Green |
| Material: | Steel |
| Form: | 1 Door Locker |
| Lock: | Key Lock Fitted |
| Number of Doors: | 1 Door |
| Standards: | BS4680 1996 |
| Antimicrobial Protection: | Antimicrobial paint finish |
| Door Colour: | Green |
| Dimensions (WxDxH): | 300x450x511mm |




