Leitz Click and Store Magazine File White (Back and front label holder for easy indexing) 60470001
This Leitz Click & Store Magazine File features a contemporary design and a higher capacity than standard magazine files thanks to the generous 103mm spine. Fast and easy to assemble with press buttons, this file has a back and front label holder for easy
Sign in to view price and place order
- 103mm spine
- Back and front label holder for easy indexing
- Collapsible magazine file with a higher capacity than standard magazine files
- Colour: White
- Dimensions: W103 x D253 x H330mm
- Fast and easy to assemble thanks to press buttons
- Laminated surface for long-lasting use with gloss polypropylene finish
- Top opening for easy access to documents
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 309 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 348 |
| Height (mm): | 352 |
| Internal Dimensions: | 95 x 310 x 245 mm |
| OEM: | 60470001 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 337 |
| Type: | Magazine Files & Racks |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Leitz |
| Colour: | White |
| Material: | Laminated Board |
| Storage For: | A4 literature and magazines |
| Label Holder: | Yes |
| Dimensions: | 330x103x253mm |
| Weight: | 320g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 75% Recycled Material |
| Environment Support: | 90% Recyclable |
| Country of Origin: | China |





