Leitz 180 Lever Arch File Poly 80mm A4 Black (Pack of 10) 10101095
This Leitz lever arch file features a unique, patented mechanism that opens 180 degrees for ease of use. The 80mm capacity can hold up to 600 sheets of A4 80gsm paper. The lever arch file also features wipe clean polypropylene covers, a thumb hole for eas
Sign in to view price and place order
- 80mm spine width provides 600 sheet capacity (80gsm)
- A4 lever arch file
- Colour: black
- Durable polypropylene construction
- Metal shoes for protection
- Pack of 10
- Spine label holder
- Thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Unique, patented mechanism opens 180 degrees for easy filing
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 246 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 420 |
| Filing Capacity (mm): | 80 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 420 |
| OEM: | 10101095 |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Capacity: | 600 |
| Slotted Cover: | Yes |
| Width (mm): | 370 |
| Type: | Lever Arch Files |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Leitz |
| Colour: | Black |
| Size: | A4 |
| Material: | Plastic |
| Spine Width: | 80mm Spine |
| Orientation: | Portrait |
| File Colour: | Black |
| Capacity: | 600 Sheets |
| Finger Hole: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 81x285x318mm |
| Weight: | 540g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 70% Recycled Material |
| Environment Support: | 70% FSC® Mix 90% Recyclable |
| Warranty: | 5 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Germany |



















