First High Back Posture Chair with Adjustable Arms 640x640x990-1160mm Charcoal
The First posture chair is an entry level chair with a lumbar pump for increased support and adjustable arms for added comfort. The recommended usage time is 8 hours, with seat dimensions of W470 x D450mm and back dimensions of W450 x H500mm. Featuring an
Sign in to view price and place order
- Adjustable arms
- Back dimensions: W450 x H500mm
- Colour: Charcoal
- Lumbar pump as standard
- Recommended usage time: 8 hours
- Seat dimensions: W470 x D450mm
- Seat height: 460-590mm
- Tested to BS7176 medium hazard
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Lumbar Support: | Yes |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Back Dimensions: | W450xH500mm |
| Back Height (mm): | 495 |
| Back Width (mm): | 445 |
| Chair Mechanism: | PCB |
| Country of Origin: | Poland |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Nylon |
| Free Float Back: | Flexible |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height Adjustable: | Yes |
| Material: | Fabric/Foam/Plastic/Steel |
| Maximum Height: | 595 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 470 |
| OEM: | KF839326 |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 445 |
| Seat Dimensions: | W470xD450mm |
| Seat Width: | 460 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | First |
| Colour: | Black |
| Style: | Ergonomic Chairs |
| Seat Height: | 460-590mm |
| With Arms: | Adjustable Arms |
| Adjustable Lumbar Support: | Lumbar Pump |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions: | W470xD450mm (Seat) W450xH500mm (Back) |




