Jemini Intro Posture Chair with Adjustable Arms 640x640x990-1160mm Charcoal
The Jemini intro posture chair is an entry level chair with a lumbar pump for increased support. The adjustable arms also provide added comfort for the user. Recommended usage time: 8 hours. Seat dimensions: W470 x D450mm. Back dimensions: W450 x H500mm.
Sign in to view price and place order
- Adjustable arms
- Back dimensions: W450 x H500mm
- Colour: Black
- Jemini Intro Posture Chair
- Lumbar pump as standard
- Recommended usage time: 8 hours
- Seat dimensions: W470 x D450mm
- Seat height: 460-590mm
- Tested to BS7176 medium hazard
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 905 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Lumbar Support: | Yes |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Back Height (mm): | 495 |
| Back Width: | 445mm |
| Back Width (mm): | 445 |
| Chair Mechanism: | PCB |
| Country of Origin: | China |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Nylon |
| Free Float Back: | Flexible |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height Adjustable: | Yes |
| Inflatable Lumbar: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 595 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 470 |
| OEM: | KF838994 |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 445 |
| Seat Width: | 460 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Charcoal |
| Material: | Fabric |
| Style: | Ergonomic Chairs |
| Seat Height: | 470-595mm |
| With Arms: | Adjustable Arms |
| Back/Seat Action: | Permanent Contact Back |
| Back Height: | 495mm |
| Adjustable Lumbar Support: | Yes |
| Standards: | BS EN 1335-2:2000 / MED HAZARD |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Charcoal |
| Dimensions (WxDxH): | 640x640x990-1160mm |
| Weight: | 12kg |
| Warranty: | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |


