Titan One Piece Classroom Chair 363x343x563mm Red (Pack of 10)
Ideal for classrooms, this Titan one piece polypropylene chair is screw-free and features a unique S shaped back, and an anti-tilt design for comfort. The chair has no sharp edges or metal components, it is extremely robust and easy to clean. The Titan 4
Sign in to view price and place order
- Colour: Red
- Conforms to BS EN15373: 2007 parts 1 and 2
- Dimensions (WxDxH): 363x343x563mm
- Lumbar support reduces discomfort and fidgeting allowing improved concentration
- Non-returnable
- One piece polypropylene design with no screws
- Seat Height: 310mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Unique anti tilt leg system prevents children leaning back on the chairs
- Unique S shaped back
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 162 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Back Height (mm): | 248 |
| Back Width (mm): | 300 |
| Chair Colour: | Red |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 343 |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Material: | Plastic |
| Height (mm): | 563 |
| Material: | Polypropylene |
| Maximum Sitter Weight (st): | 15 |
| OEM: | KF838704 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 279 |
| Seat Height: | 310 |
| Seat Width: | 275 |
| Self Assembly: | Yes |
| Stackable: | Yes |
| Width (mm): | 363 |
| Type: | Classroom Seats |
| Manufacturer: | Titan |
| Brand: | One Piece |
| Colour: | Red |
| Material: | Polypropylene |
| Form: | Chair |
| Seat Height: | 310mm |
| Age Range: | Age 4-6 Years |
| Leg Type: | 4 Leg |
| With Arms: | No Arms |
| Stackable: | 15 High |
| Recommended Weight Limit: | 97kg |
| Standards: | BS EN 1729:1 / BS EN 1729:2 |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Dimensions (WxDxH): | 360x345x555mm |
| Weight: | 1.6kg |
| Warranty: | 20 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |


