Serrion Rectangular 3 Drawer Pedestal 4 Leg Desk 1200x750x730mm Oak
This 4 Leg desk from the Serrion range features an 18mm thick desktop with sturdy metal legs. The simple design is suitable for use at home or in the office. The desk has a contemporary Ferrera Oak finish and comes with a modesty panel and 3 Drawers pedes
Sign in to view price and place order
- 18mm thick MDF desktop
- Colour: Ferrera Oak
- Dimensions (WxDxH): 1200x750x730mm
- Non-returnable
- Rectangular shape allows you to fit together multiple desks
- Silver frame
- Spacious desk with modesty panel
- Sturdy metal silver legs
- Suitable for use at home or in the office
- Supplied with a three drawer lockable pedestal
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 872 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 30 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Desk Depth: | 750mm |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Rectangular |
| Fire Retardant: | Low |
| Flat Packed: | Yes |
| Frame Colour: | Silver |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| OEM: | KF838374 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | Oak |
| Top Thickness (mm): | 18 |
| Weight Capacity: | 10 |
| Type: | Office Desks |
| Brand: | Serrion |
| Colour: | Oak |
| Size: | 1200mm |
| Material: | Wood/Metal |
| Style: | Rectangular Desks |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Pedestals: | Fixed 3 Drawer |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions (WxDxH): | 1200x750x726mm |
| Weight: | 38.1kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |



