Jemini Medium Back Draughtsman Chair 600x600x855-985mm Charcoal
This Jemini entry level draughtsman chair has an adjustable seat height of 720-840mm, with a metal foot ring for comfort, perfect for working at high desks and workbenches. The fixed back mechanism allows you to adjust the height and depth of the medium b
Sign in to view price and place order
- Back dimensions: 435 x 410mm
- Chrome footrest for comfort
- Colour: Charcoal
- Entry level draughtsman chair for comfortable and supportive sitting
- Five star base provides stability
- Maximum sitter weight: 16 stone
- Recommended sitting time: 5 hours maximum
- Seat dimensions: 460 x 445mm
- Seat height is adjustable between 720mm and 840mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 920 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Back Height (mm): | 400 |
| Back Width: | 430mm |
| Back Width (mm): | 430 |
| Chair Mechanism: | Fixed |
| Country of Origin: | China |
| Fire Retardant: | Medium |
| Footrest: | Yes |
| Frame Material: | Nylon |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height Adjustable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 855 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 16 |
| Minimum Height: | 730 |
| OEM: | KF838253 |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 440 |
| Seat Width: | 450 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Charcoal |
| Material: | Fabric |
| Style: | Operator/Task Chairs |
| Seat Height: | 730-855mm |
| With Arms: | No Arms - Arms Available |
| Back/Seat Action: | Fixed Back |
| Back Height: | 400mm |
| Standards: | BS EN 13351:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 100kg |
| Recommended Usage: | 5 Hours |
| Chair Colour: | Charcoal |
| Dimensions (WxDxH): | 600x600x855-985mm |
| Weight: | 13kg |
| Warranty: | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |



