Talos 3 Drawer Filing Cabinet 465x620x1000mm White
With drawers that are 100% extendable for full access to the contents, these 3 drawer filing cabinets have a fully welded construction and lockable doors for use in virtually any environment. Suitable for use with both A4 and Foolscap files, the unit also
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Dimensions: W465 x D620 x H1000mm
- Drawers are 100% extendable for full access and extra capacity
- Fully welded construction and epoxy powder coated finish
- Integrated anti-tilt system; allows only one drawer to be opened at a time
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Lockable for added security
- Plastic inset drawer handles incorporating a card holder for easy identification and labelling
- Suitable for use with both A4 and Foolscap suspension files
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Cabinet Colour: | White |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth: | 620mm |
| Depth (mm): | 620 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height: | 1000mm |
| Height (mm): | 100 |
| Load Capacity: | 40kg |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | TCS3FC-WH |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 465mm |
| Width (mm): | 480 |
| Type: | Filing Cabinets |
| Brand: | Talos |
| Colour: | White |
| Size: | 3 Drawer |
| Material: | Metal |
| Form: | 3 Drawer Upright |
| Anti-Tilt Mechanism: | Yes |
| File Size: | Foolscap |
| Dimensions: | 465x620x1000mm |
| Warranty: | 7 Year Warranty |




