Talos 2 Drawer Filing Cabinet 465x620x700mm Coffee Cream
With drawers that are 100% extendable for full access to the contents, these 2 drawer filing cabinets have a fully welded construction and lockable doors for use in virtually any environment. Suitable for use with both A4 and Foolscap files, the unit also
Sign in to view price and place order
- Colour: Coffee/Cream
- Dimensions: W465 x D620 x H700mm
- Drawers are 100% extendable for full access and extra capacity
- Fully welded construction and epoxy powder coated finish
- Integrated anti-tilt system; allows only one drawer to be opened at a time
- Lockable for added security
- Plastic inset drawer handles incorporating a card holder for easy identification and labelling
- Suitable for use with both A4 and Foolscap suspension files
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Cabinet Colour: | Coffee Cream |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth: | 620mm |
| Depth (mm): | 620 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height: | 700mm |
| Height (mm): | 710 |
| Load Capacity: | 40kg |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| No of Drawers: | 2 |
| OEM: | TCS2FC-CC |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 465mm |
| Width (mm): | 480 |
| Type: | Filing Cabinets |
| Brand: | Talos |
| Colour: | Cream |
| Size: | 2 Drawer |
| Material: | Metal |
| Form: | 2 Drawer Upright |
| Anti-Tilt Mechanism: | Yes |
| File Size: | Foolscap |
| Dimensions: | 465x620x700mm |
| Warranty: | 7 Year Warranty |








