Talos Side Opening Tambour Unit 1000x450x1950mm Grey
With doors that open 100% providing easy access to the contents, these tambour filing cabinets have a fully welded construction and lockable doors for use in virtually any environment. Supplied with shelves that are height adjustable at 36mm increments, t
Sign in to view price and place order
- 100% opening tambour slat doors for easy access
- Adjustable feet to ensure units are level
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Fully welded construction and epoxy polyester powder coat finish
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Lockable, reinforced doors for added security and peace of mind - supplied with two keys
- Shelves are height adjustable at 36mm increments
- Supplied complete with height adjustable shelves
- Use with the optional roll out filing frame (KF78774)
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Cupboard Colour: | Grey |
| Depth: | 450mm |
| Depth (mm): | 450 |
| Door Colour: | Grey |
| Fire Retardant: | Low |
| Height: | 1950mm |
| Height (mm): | 1970 |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| Number of Shelves: | 4 |
| OEM: | TCSOT1950GR |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 1000mm |
| Width (mm): | 1020 |
| Type: | Cupboards |
| Brand: | Talos |
| Colour: | Grey |
| Size: | Tall |
| Material: | Steel |
| Style: | Tambour Door |
| Lockable: | Yes |
| Dimensions: | 1000x450x1950mm |
| Warranty: | 7 Year Warranty |




