Talos Double Door Stationery Cupboard 920x420x1790mm Grey
With a fully welded construction and lockable, reinforced doors, these stationery cupboards are ideal for use in virtually any environment. Supplied in a tasteful grey, the doors are wide opening for ease of access and have rubber stops for silent closing
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Burg square handle two point lock
- Dimensions: W920 x D420 x H1790mm
- Doors open 180 degree for easy access and have rubber stops for silent closing
- Fully welded construction and epoxy polyester powder coat finish
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Lockable, reinforced doors for added security and peace of mind
- Shelves are height adjustable at 36mm increments
- Supplied complete with height adjustable dual purpose shelves - suitable for use with suspension files
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Cupboard Colour: | Grey |
| Depth: | 420mm |
| Depth (mm): | 420 |
| Door Colour: | Grey |
| Fire Retardant: | Low |
| Height: | 1790mm |
| Height (mm): | 1810 |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| Number of Shelves: | 4 |
| OEM: | TCSDDC1790GR |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 920mm |
| Width (mm): | 930 |
| Type: | Cupboards |
| Brand: | Talos |
| Colour: | Grey |
| Size: | Tall |
| Material: | Steel |
| Style: | 2 Door |
| Lockable: | Yes |
| Dimensions: | 920x420x1790mm |
| Warranty: | 7 Year Warranty |




