Jemini 4 Drawer Filing Cabinet Lockable 470x622x1321mm White
Store your files and documents safely and securely in this stylish, four drawer filing cabinet. Made from robust material and featuring an anti-tilt mechanism it offers sturdy support ideal for everyday use. Each drawer can be fully extended for ease of a
Sign in to view price and place order
- Compatible with foolscap suspension files for extra organisation
- Dimensions: W470 x D622 x H1321mm
- Easy to open drawers provide quick and easy access
- Fully lockable drawers for ultimate security
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Made from strong material for durable long lasting use
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Metal filing cabinet with 4 drawers
- Robust drawers are capable of storing up to 25kg each
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 888 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Cabinet Colour: | White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 620mm |
| Depth (mm): | 622 |
| Fire Retardant: | Low |
| Handles: | Flush Front |
| Height: | 1330mm |
| Height (mm): | 1330 |
| Load Capacity: | 25kg Per Drawer |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| No of Drawers: | 4 |
| OEM: | KF78708 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 470mm |
| Width (mm): | 470 |
| Type: | Filing Cabinets |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | White |
| Size: | 4 Drawer |
| Material: | Metal |
| Form: | 4 Drawer Upright |
| Anti-Tilt Mechanism: | Yes |
| File Size: | Foolscap |
| Dimensions: | 470x620x1330mm |






