Titan Visitor Chair Cantilever Base Skid Feet Black/Chrome
A professional looking visitor chair to suit a modern environment. The chair has fixed padded arms and a stylish chrome cantilever base with skid feet. Comes with a 5 year component guarantee and a 2 year upholstery guarantee.
Sign in to view price and place order
- Back Dimensions (WxH): 450x430mm
- Delivery is included to the mainland UK only
- Next Day Delivery, Lead Time 1-2 Days
- Overall Dimensions (WxDxH): 460x430x870mm
- Professional-looking visitor chairs, to suit any office space
- Seat Dimensions (WxD): 450x430mm
- Seat Height: 470mm
- Some areas of Scotland, Highlands & Islands, Channel Islands, Isle of Man, Cornwall & Ireland may incur additional carriage - price on application
- Stylish chrome cantilever base with skid feet and fixed padded arms
- Suitable for up to 8 hours usage and for users up to 115kg
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 921 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Back Height: | 430mm |
| Back Height (mm): | 470 |
| Back Width (mm): | 485 |
| Cantilever Leg: | Yes |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 600 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Chrome |
| Height (mm): | 490 |
| Made To Order: | No |
| Material: | PU |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| OEM: | KF78702 |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 460 |
| Seat Height: | 455 |
| Seat Width: | 480 |
| Self Assembly: | Yes |
| Stackable: | Yes |
| Width (mm): | 400 |
| Type: | Visitors Chairs |
| Brand: | Arista |
| Colour: | Black |
| Material: | Leather Look |
| Style: | Visitors Chair |
| Seat Height: | 455mm |
| With Arms: | Fixed Arms |
| Frame: | Chrome |
| Leg Type: | Cantilever Base |
| Standards: | BS EN 1335-1:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Frame Colour: | Chrome |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 560x600x870mm |
| Weight: | 8kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | China |




