Arista High Back Ergonomic Task Chair 700x700x1040-1160mm Blue
Comfortable radial back posture task chair, ideal for lower back and lumbar support. Fitted with asynchro mechanism with tilt tension control, adjustable lumbar and seat slide. Shown with optional height adjustable arm.
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Asynchro mechanism with tilt tension control, inflatable lumbar support, ratchet backrest height adjustment and seat slide
- Back dimensions: W490 x H600mm
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Larger seat and back with kidney foam shaping ensures good posture throughout the day
- Optional adjustable arms
- Recommended usage time 8 hours
- Seat dimensions: W500 x D500
- Seat height: 440-590mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details), Lead Time: 1-2 days
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 904 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Lumbar Support: | Yes |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Arms Included: | No |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Asynchro: | Yes |
| Back Height (mm): | 600 |
| Back Width: | 500mm |
| Back Width (mm): | 500 |
| Chair Mechanism: | Asynchro/Ratchet |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 665 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Nylon |
| Free Float Back: | Yes |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 435 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Height Adjustable Back: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 620 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 490 |
| OEM: | KF78700 |
| Ratchet Back: | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 500 |
| Seat Slide: | Yes |
| Seat Width: | 520 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 690 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Arista |
| Colour: | Blue |
| Material: | Fabric |
| Style: | Ergonomic Chairs |
| Seat Height: | 490-620mm |
| With Arms: | No Arms - Arms Available |
| Back/Seat Action: | Asynchro/Torsion/Seat Slide |
| Back Height: | 600mm |
| Adjustable Lumbar Support: | Yes |
| Standards: | BS EN 1335-2:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Royal Blue |
| Dimensions (WxDxH): | 700x700x1040-1160mm |
| Weight: | 13kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |







