Jemini Stacking Chair 490x475x725mm Polypropylene Blue
Perfect as a high volume seating solution, this Jemini polypropylene chair stacks up to 20 high for space saving storage. The moulded one piece polypropylene seat and back provides comfort and support, while the black epoxy coated 19mm diameter steel fram
Sign in to view price and place order
- Back dimensions: W440 x H240mm
- Colour: Blue
- Epoxy coated 19mm diameter steel frame
- Maximum sitter weight: 18 stone
- Moulded one piece seat and back
- Polypropylene chairs stack up to 20 high
- Seat dimensions: W440 x D365mm
- Seat height: 460mm
- Suitable for both indoor and outdoor use
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 923 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Back Height: | 350mm |
| Back Height (mm): | 350 |
| Back Width (mm): | 430 |
| Chair Colour: | Blue |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 475 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Colour: | Black |
| Frame Material: | Steel |
| Height (mm): | 520 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Polypropylene |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| OEM: | KF74958 |
| Recommended Usage: | 5 Hours |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 395 |
| Seat dimensions (WxD): | 430x395mm |
| Seat Height: | 450 |
| Seat Width: | 430 |
| Self Assembly: | Yes |
| Stackable: | Yes |
| Width (mm): | 520 |
| Type: | Canteen Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Blue |
| Material: | Polypropylene |
| Style: | Chair |
| Seat Height: | 450mm |
| With Arms: | No Arms |
| Frame: | Steel |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Backrest: | Yes |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Dimensions (WxDxH): | 490x475x725mm |
| Weight: | 3kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | UK |




