Jemini Tambour Unit 1030x480x1000mm Grey
This tambour unit features height adjustable feet, and is ideal for maximising storage capacity while saving valuable office space. Designed to fit A4 binders, lateral and suspension filing, this tambour has a tough, durable welded carcass. The shutter do
Sign in to view price and place order
- Colour: Grey
- Designed to fit A4 binders, lateral and suspension filing
- Dimensions: W1000mm x D470mm x H1016mm
- Height adjustable feet
- Ideal for maximising storage capacity in valuable office space
- Shelves are not included
- Shutter doors open independently
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Tough, durable welded carcass
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 890 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Cupboard Colour: | Grey |
| Depth: | 485mm |
| Depth (mm): | 480 |
| Door Colour: | Grey |
| Fire Retardant: | Low |
| Height: | 1000mm |
| Height (mm): | 1004 |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| Number of Shelves: | None |
| OEM: | BY74772 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 1025mm |
| Width (mm): | 1025 |
| Type: | Cupboards |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Grey |
| Size: | Mid Height |
| Style: | Tambour Door |
| Lockable: | Yes |
| Dimensions: | 1025x485x1004mm |
| Weight: | 31.7kg |




