First Mobile 3 Drawer Under Desk Pedestal 404x500x595mm White
Designed to complement both Jemini and Arista desking, this 3 Drawer Mobile Pedestal can be used under desks or independently. The pedestal features 3 shallow box drawers for stationery, books or other office accessories and supplies. Mounted on four swiv
Sign in to view price and place order
- Complements both Jemini and Arista desking
- Dimensions (WxDxH): 404x500x595mm
- Includes 3 x box drawers
- Mobile pedestal with three drawers
- Mounted on four castors for mobility
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Use under desk or independently
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 500 |
| Desk High Or Under Desk: | Under Desk |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Mobile |
| Height (mm): | 550 |
| Lockable: | Yes |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | KF74768 |
| Pedestal Colour: | White |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 590 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | First |
| Colour: | White |
| Material: | Wood |
| Style: | Mobile Pedestal |
| Number Of Drawers: | 3 Drawer |
| Height: | 595mm |
| Lockable: | Yes |
| For Use With: | Jemini and Arista Desking |
| Width: | 434mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions: | 434x580x595mm |



