Jemini Polyurethane Edged Class Table 1100x550x710mm Beech/Black (Pack of 4)
This Jemini Class Table features an 18mm thick laminated top with a lacquered, easy to clean beech finish. The rounded corners and injection moulded PU edge tops provide added safety, making them ideal for classroom use. The black crush bend steel frame p
Sign in to view price and place order
- 18mm thick table top, laminated on both sides
- Classroom table with beech top and black frame
- Dimensions: W1100xD550xH710mm
- Lacquered top wipes clean with ease
- Pack of 4
- Rounded corners and injection moulded PU edge for safety
- Strong crush bent steel frame for durability
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- This item is made to order and can not be cancelled or returned once the order is placed
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 550 |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Rectangular |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | Black |
| Height (mm): | 700 |
| Material: | MDF/Steel |
| OEM: | KF74564 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Table Edge: | Injection moulded PU |
| Weight Capacity: | 25 |
| Width (mm): | 1300 |
| Type: | Classroom Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Beech |
| Size: | 1100mm |
| Material: | Wood/Metal |
| Shape: | Rectangular Table |
| Height: | 710mm |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Top Material: | 18mm laminated MDF |
| Dimensions: | 1100x550x710mm |
| Warranty: | 5 Year Warranty |






