Jemini MDF Edged Class Table 1200x600x710mm Beech/Black (Pack of 4)
This Jemini Class Table features an 18mm thick laminated top with a lacquered, easy to clean beech finish. The rounded corners and bevelled MDF edged tops provide added safety, making them ideal for classroom use. The black crush bend steel frame provides
Sign in to view price and place order
- 18mm thick table top, laminated on both sides
- Classroom table with beech top and black frame
- Colour: Beech/Black
- Dimensions (WxDxH): 1200x600x710mm
- Lacquered top wipes clean with ease
- Non-returnable
- Pack of 4
- Rounded corners and bevelled MDF edge for safety
- Strong crush bent steel frame for durability
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 600 |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Rectangular |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | Black |
| Height (mm): | 700 |
| Material: | MDF/Steel |
| OEM: | KF74553 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Table Edge: | Bevelled MDF |
| Top Thickness (mm): | 18 |
| Weight Capacity: | 25 |
| Width (mm): | 1300 |
| Type: | Classroom Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Beech |
| Size: | 1200mm |
| Material: | Wood/Metal |
| Shape: | Rectangular Table |
| Height: | 710mm |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Top Material: | 18mm laminated MDF |
| Dimensions: | 1200x600x710mm |
| Warranty: | 5 Year Warranty |






