Jemini Tyne High Back Operator Chair 630x650x1110-1205mm Black
This high back operator chair with a mesh back and adjustable seat height provides an ideal option for all day comfort at your desk. The leather look PU seat is easy to keep clean. The seat is height adjustable and has a lock tilt mechanism with tilt tens
Sign in to view price and place order
- Back dimensions: W510 x H770mm
- Colour: Black
- Fixed arms and chrome base included
- High back operator chair with a mesh back and adjustable seat height for comfort
- Lock tilt mechanism with tilt tension control provides an optimum seating position for the sitter
- Maximum sitter weight: 18 stone
- NB: Design may differ slightly from image shown. Please contact your Sales Office for further information
- Seat dimensions: W500 x D490mm
- Seat height: 410 x 470mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 911 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Back Height (mm): | 740 |
| Back Width: | 490mm |
| Back Width (mm): | 490 |
| Chair Mechanism: | Lock Tilt |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 630 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Chrome |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 330 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Lock Tilt Motion: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 565 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 470 |
| OEM: | KF74501 |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 500 |
| Seat Width: | 490 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 640 |
| With Headrest: | Yes |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Black |
| Material: | Mesh/Faux Leather |
| Style: | Operator/Task Chairs |
| Seat Height: | 470-565mm |
| With Arms: | Fixed Arms |
| Back/Seat Action: | Lock Tilt Mechanism |
| Back Height: | 740mm |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 630x650x1110-1205mm |
| Weight: | 12kg |
| Warranty: | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |




