Arista Modular Unit Universal Arm 660x100x630mm Charcoal
This charcoal arm is for use with the Arista Modular Reception Chair and provides your seating with added style and comfort. The arms attach easily and can be used across multiple and the fabric has been tested to comply with BS7176 Medium hazard. Combine
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Arm for the perfect finish to your reception seating
- Colour: Charcoal
- Compact and unobtrusive design is subtle
- For use with Arista Module Reception Seating
- Fully upholstered for a professional finish
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Leaves a great impression on visitors
- Perfect for any reception area
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details), Lead Time: 1-2 days
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 930 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 100 |
| Fire Retardant: | Low |
| For Use With: | Glacier Reception Seating |
| Height (mm): | 630 |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Fabric |
| OEM: | KF74204 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 660 |
| Type: | Reception Chairs |
| Brand: | Arista |
| Colour: | Charcoal |
| Material: | Fabric |
| Style: | Single Arm |
| Frame: | Fully Upholstered |
| Standards: | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 / BS:1335:PART 2 |
| Chair Colour: | Charcoal |
| Dimensions (WxDxH): | 90x650x610mm |
| Weight: | 6.2kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




